KÉPI ÁBRÁZOLÁS BA
Bölcsészettudományi és Művészeti Kar
A szakképzettség megnevezése: Képi ábrázolás alapszakos festő/természetművész
A szakképzettség angol megnevezése: Visual Representation Artist
Képzési terület: művészetközvetítés
Képzési idő: 6 félév
Képzés jellemzője: alapképzés
Munkarend: nappali
Finanszírozási forma:
A – állami ösztöndíjas képzés
K – önköltséges képzés
Képzés helyszíne:
Eszterházy Károly Egyetem, Egri Campus
A felvétel előfeltételei:
Érettségi.
Felvétel módja:
részletes információk a www.felvi.hu oldalon
Jelentkezési határidő: 2022. február 15.
Jelentkezés módja:
elektronikus úton, a www.felvi.hu oldalon
Miért jó döntés a Képi ábrázolás BA szak?
Mert különleges, kalandos és változatos! Mint minden művészeti alkotás, így a képalkotás (ebben az esetben a festészet és a természetművészet) is az egyik legsokoldalúbb lehetőségeket kínálja mindazoknak, akik az önkifejezés ezen ágát választják. Az egyedi, kézműves dolgok felértékelésének korát éljük, hiszen a tömegcikkek és és általános uniformizáció hatásaként az egyéni hang és látásmód háttérbe szorult. A művészet világa az egyik lehetséges kíút ebből a szellemi elsivatagodásból. A klasszikus festészet és szobrászat (illetve természetművészet) az ábrázolás tradicionális formái, ezért is jelentkezz képi ábrázolás BA szakra, hogy megtapasztald az alkotás-teremtés izgalmas folyamatát, ami nem csak magának az alkotó művésznek, hanem a befogadó közösségnek is plusz élményt és energiát ad.
Mit fogsz tanulni?
Természetművészet specializáció
A természetművészet a természettel való harmónia újrateremtésére törekszik. Az alkotói tevékenység a természettel való közvetlen fizikai kapcsolatteremtésen alapul, mely a természeti anyagokat, tárgyakat, energiákat, helyszíneket közvetlenül alkalmazza. Az idő konkrét formában jelenik meg a létrejövő, véges élettartamú művekben: az alkotás a természet ciklikus változásainak idejében létezik. A műtermi munkában, az anyagmegmunkálás során a hallgatók főleg a kézműves technikákra szorítkoznak – csapolás, fonás, eresztés, kötözés stb. –, minimálisan alkalmaznak gépi megmunkálást. A műtermi munka mellett a gyakorlati órák egy része a noszvaji barlanglakásoknál zajlik, de számos más művésztelepen és természetművészeti eseményen is részt vesznek a hallgatók, gyakran külföldön is.
Mit csinálhatsz ezzel a végzettséggel?
Magas színvonalú tudással, az önkifejezés készségével, a nemzetközi és hazai képzőművészeti tendenciák ismeretével alkalmasak az eszmei tartalmak képzőművészeti formába történő megjelenítésére, így be tudnak kapcsolódni a kortárs művészeti vérkeringésbe és a műkereskedelmi piacra. BA végzettségükkel – a művészeti alkotótevékenység folytatása mellett – a művészetközvetítés különféle területein tudnak elhelyezkedni, illetve az alapfokú diploma lehetőséget kínál számukra arra is, hogy tanulmányaikat magasabb szintű MA mesterképzésben folytassák.
Miért válaszd az Eszterházyt?
Mert az ország egyik legeredményesebb egyeteme a művészeti és művészetközvetítés képzések tekintetében. Családias környezetben, professzionális műtermekben a hegyek ölelésében tanulhatnak itt hallgatóink. A Vizuális Művészeti Intézetünkben magas színvonalú gyakorlati és elméleti oktatás valósul meg, melynek garanciája a kiváló oktatókból álló tanári kar. Az itt tanító művészek ismert és elismert szereplői a kortárs művészeti szcénának, többen otthonosan mozognak a nemzetközi színtéren is. Így oktatóink tevékenységének eredménye lemérhető a hallgatóink sikerein keresztül is, hiszen az országos művészeti versenyeken kitűnő helyezéseket érnek el. A különböző, elsősorban ázsiai művészeti egyetemekkel kialakított diákcsere programoknak és az Erasmus ösztöndíjaknak köszönhetően a Képzőművészeti Tanszék számos további lehetőséget biztosít hallgatóinak a képzés során szerzett szakmai ismereteik további bővítésére, nemzetközi összehasonlítására.
Képzési idő 6 félév
egyetemi docens Természetművészet specializáció felelős,
egyetemi tanár Kutatóprofesszor
egyetemi tanársegéd
egyetemi tanársegéd
egyetemi tanársegéd
tanársegéd
KÉPI ÁBRÁZOLÁS ALAPKÉPZÉSI SZAK
(FESTÉSZET, TERMÉSZETMŰVÉSZET SPECIALIZÁCIÓ)
FELVÉTELI VIZSGAKÖVETELMÉNY
A FELVÉTELI VIZSGA HÁROM RÉSZBŐL ÁLL:
első szakasz: alkalmassági vizsga
második szakasz: egy nap gyakorlati munka, mely folyamatos jelenlétet kíván (délelőtt tanulmányrajz készítés, délután kreatív feladat, utána szóbeli beszélgetés).
A pontos időpontokról a jelentkezők értesítést kapnak.
ALKALMASSÁGI VIZSGA
A jelentkezőnek mappát kell bemutatnia, amelynek legalább 20 darab saját maga által készített alkotást kell tartalmaznia, 10 db tanulmányrajzot (csendélet, belső tér, portré, félalak kezekkel, egész alak térben, akt stb. bármilyen technikával) és 10 db szakmai munkát (festmény; rajz; egyedi- és sokszorosított grafikai lap: tusrajz, tollrajz, papírmetszet, linómetszet stb.; kollázs, montázs, plasztika, installáció, természetművészeti alkotás, fotó, digitális rajz vagy festmény). Csak eredeti a felvételiző által készített rajzot és grafikákat fogadunk el, esetleg kiegészítésként bemutatható fotódokumentáció is.
A jelentkező úgy állítsa össze a mappáját, hogy a felvételi bizottság tagjai a lehető legteljesebb képet kaphassák a felvételiző eddigi pályájáról, szakirányú tevékenységéről, felkészültségi szintjéről, vizuális gondolkodásáról, látásmódjáról. A mappa anyagát szakmai bizottság értékeli.
Az alkalmassági vizsga értékelése „megfelelt”, vagy „nem felelt meg” minősítés lehet. Az alkalmassági vizsga kizáró jellegű, aki „nem felelt meg” minősítést szerzett, gyakorlati vizsgát nem tehet.
A PDF dokumentum mérete ne haladja meg az 5MB-ot! A PDF dokumentum fájl neve: a felvételiző felvételi lapján szereplő vezetéknév_keresztnév_születésidátum.pdf (például: Kovács Pál felvételiző esetén kovács_pál_20040407.pdf).
A PDF portfóliót elektronikus formában a Képzőművészeti és Művészetelméleti Intézet erre a célra létrehozott e-mail címére kell elküldeni: kmifelveteli@gmail.com
Határidő: 2022. május 20.
GYAKORLATI VIZSGA
A gyakorlati vizsgán 0-200 pont szerezhető.
A vizsgára 09:00-19:00 óra között kerül sor (13:00-14:00 óra között szünet).
09:00-13:00 között
Egy kidolgozott, tónusos tanulmányrajz: félalak (un. kezes portré) élő modell után, papír alapon szén, ceruza, préselt szén vagy pittkréta használatával. Méret: 70 x 50 cm. Munkaidő: 4 óra (0-90 pont)
14:00-16:30 között
Kreatív, kompozíciós feladatok síkban és térben, rajzi, festészeti, ill. szabadon választható eszközökkel, (akril, akvarell, szén, ceruza, préselt szén vagy pittkréta, kollázs, pasztell stb.) Munkaidő: 2,5 óra (0-80 pont).
17:00-19:00 között
Otthoni munkák bemutatása, beszélgetés. A kötetlen beszélgetésen a jelölt számot adhat tájékozottságáról az egyetemes és hazai művészettörténet, valamint múzeumok, gyűjtemények és kiállító helyek, aktuális rendezvényeinek (pl.: kortárs tárlatok, alkotótelepek stb.) ismeretéről. A felvételiző munkái bemutatása mellett beszámolhat vizuális élményeiről, legyen az utcai művészet, könyv, katalógus, performance, videó stb. (0-30 pont).
A felvételi vizsgán készített munkák az Egyetemen maradnak!
Ajánlott irodalom:
Tatai Erzsébet: Művészettörténeti ismeretek. Bp., Enciklopédia Kiadó Kft., 2004.
Szőnyi István: A képzőművészet iskolája I-II., Bp., Képzőművészeti Alap Kiadóvállalata, 1979.
Szabó Attila: Művészettörténet képekben. AKGA Junior Kiadó Kft., 2001.