2021. augusztus 1-től az intézmény fenntartója az Egri Főegyházmegye lett, új neve pedig Eszterházy Károly Katolikus Egyetem. Az eseménnyel párhuzamosan a Vizuális Művészeti Intézet három külön intézetté alakult át, Képzőművészeti és Művészetelméleti Intézet, Mozgóképművészeti és Kommunikációs Intézet, valamint a Média és Design Intézet. A Képzőművészeti és Művészetelméleti Intézet (Képzőművészeti Tanszék, Művészetelméleti Tanszék) új oldala: https://uni-eszterhazy.hu/kmi/kmiszakok
2021. január 28. csütörtök 17 óra
A két és fél évszázados egri felsőoktatásnak több, mint hetven éve szerves része a művészeti oktatás. Az 1948-ban alapított Rajz tanszék arculatát a 90-es évek elejéig a tanárképzés határozta meg. 1993-tól a képzés a rajz-vizuális kommunikáció szakkal bővült. A 2016-ban létrejött Vizuális Művészeti Intézetet négy tanszék alkotta: a Képzőművészeti Tanszék, a Média és Design Tanszék, a Mozgóképművészeti és Kommunikációs Tanszék, valamint a Vizuális Nevelés és Művészetelmélet Tanszék.
2021. augusztus 1-től az intézmény fenntartója az Egri Főegyházmegye lett, új neve pedig Eszterházy Károly Katolikus Egyetem. Az eseménnyel párhuzamosan a Vizuális Művészeti Intézet három külön intézetté alakult át, Képzőművészeti és Művészetelméleti Intézet, Mozgóképművészeti és Kommunikációs Intézet, valamint a Média és Design Intézet.
A nagy hagyományokkal rendelkező egri rajztanárképzést a Képzőművészeti és Művészetelméleti Intézet folytatja tovább, ami elmúlt évtizedekben jelentősen átalakult, és amely a művészképzés irányába mozdult el. Ennek köszönhetően több választási lehetőséget is tudunk biztosítani hallgatóinknak a klasszikus képzőművészeti műfajok um. Festőművész osztatlan, Grafikusművész osztatlan, Képi ábrázolás BA Festő/Természetművészet specializáció, és a Vizuáliskultúra-tanár képzés szakunkon.
Célunk olyan kiváló szakembereket képezni, akik autonóm alkotóként megállják helyüket, oktatóként pedig a vizualitás kérdéskörét az átlagosnál jobban ismerik, felkészültek mind az oktatás, mind az önálló képzőművészet területén újonnan jelentkező kihívásokra.
Ennek alapját képezi a biztos szakmai tudás, a klasszikus rajztól a legkorszerűbb eszközök magabiztos alkalmazásáig, valamint az elméleti jártasság a művészettörténetben, és az esztétikában.
Tudatában vagyunk annak, hogy oktatói és szervezői munkánk messze túlmutat az itt töltött 3 vagy 5 éven, sőt diákjaink szakmai sikerességén is. A nálunk végzett hallgatók művészként, pedagógusként nagymértékben befolyásolják majd egy közösség, egy térség több generáción átívelő vizuális kultúráját. Ők fogják tanítani a következő generációkat esztétikai érzékenységre, vizuális igényességre és az adott kor művészetének befogadására való nyitottságra.
Az Intézet tanárai az oktatói munka mellett kiemelt hangsúlyt fektetnek arra, hogy hallgatóinknak lehetőségük legyen kontextusba helyezni saját munkáikat, elért eredményeiket. Ennek érdekében építettünk ki szakmai kapcsolatokat hazai, határon túli, európai és távol-keleti oktatási és művészeti intézményekkel.
Ezeknek az együttműködéseknek köszönhetően számos hazai művésztelepre, kiállításra, nagyváradi, kolozsvári, kassai művészeti intézményekbe, valamint indiai, tajvani, indonéz, koreai és japán egyetemre jutottak el diákjaink tanulni, alkotni, kiállítani. E kapcsolatrendszer természetesen a kölcsönösség alapján működik, és a partnerintézmények hallgatóit, tanárait Intézetünk is vendégül látja: sokan jönnek hozzánk féléves periódusra tanulni, vesznek részt az általunk szervezett művésztelepeken, kiállításokon, workshopokon. Ezek a lehetőségek nagy motivációs erőt jelentenek. Azok a hallgatók, akik részt vesznek ilyen kiemelt eseményeken, azon túl, hogy nemzetközi környezetben, vagy akár az ország legrangosabb intézményeiben mutatkozhatnak meg, egy olyan szakmai kapcsolati háló részévé válnak, melyből egy életen át profitálhatnak.