Grafikusművész osztatlan szak

GRAFIKUSMŰVÉSZ osztatlan szak

Bölcsészettudományi és Művészeti Kar

A szakképzettség megnevezése: grafikusművész

A szakképzettség angol megnevezése: graphic artist

képgrafika specializáció

Képzési terület: művészeti

Képzési idő: 10 félév

Képzés jellemzője: osztatlan mesterképzés

Munkarend: nappali

Finanszírozási forma:

A – állami ösztöndíjas képzés

K – önköltséges képzés

Képzés helyszíne:

Eszterházy Károly Katolikus Egyetem, Egri Campus

A felvétel előfeltételei:

Érettségi.

Felvétel módja:

részletes információk a www.felvi.hu oldalon

Jelentkezési határidő: 2022. február 15.

Jelentkezés módja:

elektronikus úton, a www.felvi.hu oldalon

 Miért jó döntés a Grafikusművész szak?

Mert különleges, kalandos és változatos! Mint minden művészeti alkotás, így a grafika is az egyik legsokoldalúbb lehetőségeket kínálja mindazoknak, akik az önkifejezés ezen ágát választják. Az egyedi, kézműves dolgok felértékelésének korát éljük, hiszen a tömegcikkek és és általános uniformizáció hatásaként az egyéni hang és látásmód háttérbe szorult. A művészet világa az egyik lehetséges kíút ebből a szellemi elsivatagodásból. A rajz és a különböző sokszorosító grafikai technikák az emberi nyomhagyás legősibb formái, ezért is jelentkezz grafikusművésznek, hogy megtapasztald az alkotás-teremtés izgalmas folyamatát, ami nem csak magának az alkotó művésznek, hanem a befogadó közösségnek is plusz élményt és energiát ad.

Mit fogsz tanulni?

A pixel alapú kép és a hagyományos grafika között az utóbbi években jótékony, megtermékenyítő hatású átjárás figyelhető meg, mely kibővítette a grafikai kép kifejezési lehetőségeit, új horizontot nyitva meg a grafikai képalkotás terén. Az Intézetünkben zajló grafikai oktatás stratégiáját e tendenciák figyelembe vételével alakítottuk ki. A grafikusművész képzés komoly rajzi alapokra épül. A hallgatók művészettörténeti áttekintésben megismerhetik és a gyakorlatban is elsajátítják az összes klasszikus grafikai technikát (mély-, magas-, síknyomást), majd kipróbálhatják az új technikai médiumok magas szintű alkalmazását is. A megfelelő szakmai tudás és tapasztalat megszerzése mellett nagy hangsúlyt fektetünk a kortárs művészetelméletben való jártasságra és a grafikai kihívásokra reagálni tudó, nyitott, kísérletező művészi hozzáállás kialakítására. A szokásos intézményi okatáson túl művésztelepeket szervezünk minden nyáron hallgatóinknak, valamint külföldi tanulmányutak is várják az érdeklődőket.

 Mit csinálhatsz ezzel a végzettséggel?

A képzés célja grafikusművészek képzése, akik a rajzi alapozásra épülő grafikai műfajok terén alkotóművészeti tevékenység végzésére alkalmasak. Ismerik a művészeti hagyományok és a kortárs művészet kiemelkedő alkotásait, az egyetemes grafika kifejezési eszközeit és lehetőségeit, az alkalmazható anyagokat és technikákat. Magas színvonalú tudással, az önkifejezés készségével, a nemzetközi és hazai képzőművészeti tendenciák ismeretével alkalmasak az eszmei tartalmak képzőművészeti formába történő megjelenítésére, így be tudnak kapcsolódni a kortárs művészeti vérkeringésbe és a műkereskedelmi piacra. A végzetteknek lehetőségük van tanulmányaik további folytatására a doktori képzésben illetve a művészeti tanárképzésben.

Miért válaszd az Eszterházyt?

Mert az ország egyik legeredményesebb egyeteme a művészeti és művészetközvetítés képzések tekintetében. Családias környezetben, professzionális műtermekben a hegyek ölelésében tanulhatnak itt hallgatóink. Intézetünkben magas színvonalú gyakorlati és elméleti oktatás valósul meg, melynek garanciája a kiváló oktatókból álló tanári kar. Az itt tanító művészek ismert és elismert szereplői a kortárs művészeti szcénának, többen otthonosan mozognak a nemzetközi színtéren is. Így oktatóink tevékenységének eredménye lemérhető a hallgatóink sikerein keresztül is, hiszen az országos művészeti versenyeken kitűnő helyezéseket érnek el. A különböző, elsősorban ázsiai művészeti egyetemekkel kialakított diákcsere programoknak és az Erasmus ösztöndíjaknak köszönhetően a Képzőművészeti Tanszék számos további lehetőséget biztosít hallgatóinak a képzés során szerzett szakmai ismereteik további bővítésére, nemzetközi összehasonlítására.

Képzési idő 10 félév

Végzettség
végzettségi szint: mesterfokozat (magister, master; rövidítve: MA)
szakképzettség: okleveles grafikusművész (szakirány megjelölésével)
a szakképzettség angol nyelvű megjelölése: Graphic Artist (specialized in Graphic Art, Graphic Design)

Idegen nyelvi követelmény
A mesterfokozat megszerzéséhez egy élő idegen nyelvből államilag elismert, középfokú (B2), komplex típusú nyelvvizsga, vagy ezzel egyenértékű érettségi bizonyítvány/oklevél megszerzése szükséges.

Kik fognak tanítani?

Kótai Tamás

egyetemi docens Grafikusművész szak szakmentor, szakfelelős

Kótai Tamás

Fábián Erika

művésztanár

Fábián Erika

Molnár Zsolt

művésztanár

Molnár Zsolt

Dr. Jónás Péter DLA

adjunktus

Dr. Jónás Péter DLA
Itt jelentkezhetsz
Felvételi vizsga információk

 

GRAFIKUSMŰVÉSZ OSZTATLAN SZAK

FELVÉTELI VIZSGAKÖVETELMÉNY

 

A FELVÉTELI VIZSGA HÁROM RÉSZBŐL ÁLL:

 

első szakasz: alkalmassági vizsga

második szakasz: két nap gyakorlati munka (folyamatos jelenlétet kíván)

harmadik szakasz: otthoni munkák bemutatása, beszélgetés, (jelenlétet kíván)

A pontos időpontokról a jelentkezők értesítést kapnak.

 

ALKALMASSÁGI VIZSGA

 

A jelentkezőnek mappát kell bemutatnia, amelynek legalább 20 darab saját maga által készített alkotást kell tartalmaznia, 10 db tanulmányrajzot és 10 db szakmai munkát. Csak eredeti a felvételiző által készített rajzot és grafikákat fogadunk el, esetleg kiegészítésként bemutatható fotódokumentáció is.

A jelentkező úgy állítsa össze a mappáját, hogy a felvételi bizottság tagjai a lehető legteljesebb képet kaphassák a felvételiző eddigi pályájáról, szakirányú tevékenységéről, felkészültségi szintjéről, vizuális gondolkodásáról, látásmódjáról. A mappa anyagát szakmai bizottság értékeli.

Az alkalmassági vizsga értékelése „megfelelt”, vagy „nem felelt meg” minősítés lehet. Az alkalmassági vizsga kizáró jellegű, aki „nem felelt meg” minősítést szerzett, gyakorlati vizsgát nem tehet.

A PDF dokumentum mérete ne haladja meg az 5MB-ot! A PDF dokumentum fájl neve: a felvételiző felvételi lapján szereplő vezetéknév_keresztnév_születésidátum.pdf (például: Kovács Pál felvételiző esetén kovács_pál_20040407.pdf).

 

A PDF portfóliót elektronikus formában a Képzőművészeti és Művészetelméleti Intézet erre a célra létrehozott e-mail címére kell elküldeni: kmifelveteli@gmail.com

 

Határidő: 2022. május 20.

 

GYAKORLATI VIZSGA

 

A gyakorlati vizsgán 0-200 pont szerezhető.

 

Első nap:

A vizsgára 10:00-18:00 óra között kerül sor (12:00-13:00 óra között szünet).

10:00-12:00 között

Kreatív, kompozíciós gyakorlat, rajzi eszközökkel (szén, ceruza, préselt szén vagy pittkréta), félíves (70x50cm-es) méretű lapon. Munkaidő: 2 óra (0-40 pont).

 

13:00-18:00 között

Egy kidolgozott, tónusos tanulmányrajz: félalak (un. kezes portré) élő modell után, papír alapon szén, ceruza, préselt szén vagy pittkréta használatával. Méret: 70 x 50 cm. Munkaidő: 5 óra (0-60 pont) 

 

Második nap:

A vizsgára 10:00-18:00 óra között kerül sor (12:00-13:00 óra között szünet).

10:00-12:00 között

Fotókollázs készítés, a felvételi bizottság által a helyszínen megadott témákra (pl.: Ház, Ősz, Gép, Fény, Csend, Zaj, stb.). A munkához szükséges segédeszközök: újságok, olló, papír, ragasztó. Méret: A3. Munkaidő: 2 óra. (0-40 pont).

 

13:00-14:30 között

Talált tárgy. A felvételiző környezetében, vagy magával hozott tárgyról való fekete-fehér kompozíció készítése. A munka egy elképzelt sokszorosító grafikai technika előképe kell, hogy legyen, melyet majd a papír alján meg kell neveznie (pl.: linómetszet, fametszet, rézkarc, akvatinta, litográfia, szitanyomat). Méret: A3. Munkaidő: 1,5 óra. (0-40 pont).

 

 

HARMADIK SZAKASZ 

 

15:00-18:00 között

Otthoni munkák bemutatása, beszélgetés. A kötetlen beszélgetésen a jelölt számot adhat tájékozottságáról az egyetemes és hazai művészettörténet, valamint múzeumok, gyűjtemények és kiállító helyek, aktuális rendezvényeinek (pl.: kortárs tárlatok, alkotótelepek stb.) ismeretéről. A felvételiző munkái bemutatása mellett beszámolhat vizuális élményeiről, legyen az utcai művészet, könyv, katalógus, performance, videó stb. (0-20 pont).

 

A felvételi vizsgán készített munkák az Egyetemen maradnak!

 

Ajánlott irodalom:

Sárközi Róbert: A grafikai technikák, Tan-Grafix,1997, Corvus, 2002

Szenteczki Csaba: A nyomtatott grafika története és technikái, Műszaki Könyvkiadó, 2003

Ales Krejca: A művészi grafika technikái, Corvina Kiadó, 1986

English