Ez az oldal a Kép­ző­mű­vé­sze­ti Tanszék, és a Vizuális Nevelés és Mű­vé­szet­el­mé­le­ti Tanszék archivált oldala

2021. au­gusz­tus 1-től az in­téz­mény fenn­tar­tó­ja az Egri Fő­egy­ház­me­gye lett, új neve pedig Esz­ter­há­zy Ká­roly Ka­to­li­kus Egye­tem. Az ese­ménnyel pár­hu­za­mo­san a Vi­zu­á­lis Mű­vé­sze­ti In­té­zet három külön in­té­zet­té ala­kult át, Kép­ző­mű­vé­sze­ti és Mű­vé­szet­el­mé­le­ti In­té­zet, Moz­gó­kép­mű­vé­sze­ti és Kom­mu­ni­ká­ci­ós In­té­zet, va­la­mint a Média és De­sign In­té­zet. A Kép­ző­mű­vé­sze­ti és Mű­vé­szet­el­mé­le­ti In­té­zet (Képzőművészeti Tanszék, Művészetelméleti Tanszék) új oldala: https://uni-eszterhazy.hu/kmi/kmiszakok

Ez az oldal a Kép­ző­mű­vé­sze­ti Tanszék, és a Vizuális Nevelés és Mű­vé­szet­el­mé­le­ti Tanszék archivált oldala

Nyílt Nap és felvételi konzultációs lehetőség

2021. január 28. csütörtök 17 óra

Nyílt Nap és felvételi konzultációs lehetőség

2018

Intézetünk volt hallgatója, Kopacz Kund Derkovits Képzőművészeti ösztöndíjat nyert.

2018

Képzőművészeti Tanszék

A 2015 őszén, frissen alakult Képzőművészeti Tanszék, a nagy hagyományokkal rendelkező egri rajztanárképzés hagyományaira támaszkodva a művészképzés irányába mozdult el, ám továbbra is feladatának tekinti a művészetközvetítéshez kapcsolódó, tágasabb kereteket kínáló ismeretek átadását. A Képalkotás/Képi ábrázolás BA szakon magas színvonalú gyakorlati és elméleti oktatás valósul meg, melynek garanciája a kiváló oktatókból álló tanári kar.

A Képi ábrázolás BA a festészet és a Természetművészet specializáció alapképzés mellett 2022. szeptembertől a 10 féléves Festőművész osztatlan szakon, 2019 óta a Grafikusművész osztatlan szakon az önálló művészképzés is megvalósul. A kimagasló oktatói tevékenység eredményessége lemérhető a hallgatók sikerein, amelyeket különböző művészeti versenyeken, például az Országos Tudományos Diákköri Konferenciákon értek el. A természetművészet oktatása egyedülálló a magyar és az európai felsőoktatásban, ezért kiemelt nemzetközi érdeklődés kíséri az itt folyó képzést.

A különböző, elsősorban ázsiai művészeti egyetemekkel kialakított diákcsere programoknak és az Erasmus ösztöndíjaknak köszönhetően a tanszék számos további lehetőséget biztosít hallgatóinak a képzés során szerzett szakmai ismereteik további bővítésére, nemzetközi összehasonlítására.

Grafikusművész  osztatlan szak

A képgrafika folyamatosan jelen volt a hetvenéves egri művészeti oktatásban, a kezdetekben a rajztanár képzés keretein belül, majd 2006-tól az akkor bevezetett bolognai rendszerben szakirányként volt elsajátítható. 2019-től a felvételt nyert hallgatók 5 éves osztatlan képzés során szerezhetnek MA művészdiplomát.

A pixel alapú kép és a hagyományos grafika között az utóbbi években jótékony, megtermékenyítő hatású átjárás figyelhető meg, mely kibővítette a grafikai kép kifejezési lehetőségeit, új horizontot nyitva meg a grafikai képalkotás terén. Az Intézetünkben zajló grafikai oktatás stratégiáját e tendenciák figyelembe vételével alakítottuk ki. A grafikusművész képzés komoly rajzi alapokra épül. A hallgatók művészettörténeti áttekintésben megismerhetik és a gyakorlatban is elsajátítják az összes klasszikus grafikai technikát (mély-, magas-, síknyomást), majd kipróbálhatják az új technikai médiumok magas szintű alkalmazását is.

A megfelelő szakmai tudás és tapasztalat megszerzése mellett nagy hangsúlyt fektetünk a kortárs művészetelméletben való jártasságra és a grafikai kihívásokra reagálni tudó, nyitott, kísérletező művészi hozzáállás kialakítására.

A képzés célja grafikusművészek képzése, akik a rajzi alapozásra épülő grafikai műfajok terén alkotóművészeti tevékenység végzésére alkalmasak. Ismerik a művészeti hagyományok és a kortárs művészet kiemelkedő alkotásait, az egyetemes grafika kifejezési eszközeit és lehetőségeit, az alkalmazható anyagokat és technikákat. Magas színvonalú tudással, az önkifejezés készségével, a nemzetközi és hazai képzőművészeti tendenciák ismeretével alkalmasak az eszmei tartalmak képzőművészeti formába történő megjelenítésére. Felkészültek tanulmányaik doktori képzésben történő folytatására.

Festőművész osztatlan szak

Az osztatlan festőművész szak az 5 éves képzés során lehetőséget ad a történetileg kialakult képformák, képi kifejezési lehetőségek megismerésére és alkalmazására.

A cél – a kortárs művészeti törekvésekkel összhangban – a tematikai és műfaji sokszínűség megismertetése, emellett az önálló képi gondolkodás erősítése, a felszabadult alkotómechanizmusok beindítása.

Az elméleti oktatást, amely művészettörténeti és esztétikai ismeretek elsajátítására irányul, komplex módon egészíti ki a korszerű műtermi munka, az órán kívüli előadás-sorozat, továbbá a rendszeres részvételi lehetőség hazai és nemzetközi kiállításokon, illetve művésztelepeken.

Az elméleti és gyakorlati stúdiumokra épülő képzés a hallgatókat önálló alkotói gyakorlatuk kialakításához segíti hozzá, egyúttal lehetővé teszi számukra a korszerű oktatási módszerek megismerését. 

Képi ábrázolás BA szak

(Festészet, Természetművészet specializáció)

A festészet szakirányú képzés az egyéves alapképzésre épülve lehetőséget ad a történetileg kialakult képformák, képi kifejezési lehetőségek megismerésére és alkalmazására.

A cél – a kortárs művészeti törekvésekkel összhangban – a tematikai és műfaji sokszínűség megismertetése, emellett az önálló képi gondolkodás erősítése, a felszabadult alkotómechanizmusok beindítása.

Az elméleti oktatást, amely művészettörténeti és esztétikai ismeretek elsajátítására irányul, komplex módon egészíti ki a korszerű műtermi munka, az órán kívüli előadás-sorozat, továbbá a rendszeres részvételi lehetőség hazai és nemzetközi kiállításokon, illetve művésztelepeken.

Az elméleti és gyakorlati stúdiumokra épülő képzés a hallgatókat önálló alkotói gyakorlatuk kialakításához segíti hozzá, egyúttal lehetővé teszi számukra a korszerű oktatási módszerek megismerését. BA végzettségükkel – a művészeti alkotótevékenység folytatása mellett – a művészetközvetítés különféle területein tudnak elhelyezkedni, illetve az alapfokú diploma lehetőséget kínál számukra arra is, hogy tanulmányaikat magasabb szintű mesterképzésben folytassák.

Természetművészet specializáció

A természetművészet a természettel való harmónia újrateremtésére törekszik. Az alkotói tevékenység a természettel való közvetlen fizikai kapcsolatteremtésen alapul, mely a természeti anyagokat, tárgyakat, energiákat, helyszíneket közvetlenül alkalmazza. Az idő konkrét formában jelenik meg a létrejövő, véges élettartamú művekben: az alkotás a természet ciklikus változásainak idejében létezik.

A műtermi munkában, az anyagmegmunkálás során a hallgatók főleg a kézműves technikákra szorítkoznak – csapolás, fonás, eresztés, kötözés stb. –, minimálisan alkalmaznak gépi megmunkálást. A műtermi munka mellett a gyakorlati órák egy része a noszvaji barlanglakásoknál zajlik, de számos más művésztelepen és természetművészeti eseményen is részt vesznek a hallgatók.

Dokumentumok (©):

Erőss István : Természetművészet (2011 április, ISBN:978-963-08-1305-1 ) könyv borító

Erőss István:   A   Természetművészetről tömören

Erőss István:  Épület  szobor-Szobor épület

The World Nature Art Catalogue 2013

Global Nomadic Art Project-Europe 2017 

Erőss István

English